Анджей Почобут знову заявив, що у вересні, перед з’їздом Спілки поляків у Білорусі, має намір повернутися до цієї країни.
«У Гродні мій дім, я хотів би повернутися додому», – сказав він учора, 10 червня, на брифінгу в Білостоку, організованому товариством Wspólnotа Polskа.
Майже п’ять років Wspólnotа Polskа разом із партнерами організовувала в цьому місті щомісячні акції підтримки Анджея Почобута – одного з лідерів польської меншини в Білорусі, коли він перебував там спочатку в слідчому ізоляторі, а потім у колонії суворого режиму.
Andrzej Poczobut: w Grodnie jest mój dom, chciałbym wrócić do domu#włączprawdę #TVRepublika https://t.co/2fYw8MJ06R
— Telewizja Republika 🇵🇱 #włączprawdę (@RepublikaTV) June 10, 2026
Учора Wspólnotа Polskа підсумувала ці заходи під час пресконференції, у якій узяв участь сам Анджей Почобут. Через годину відбулася його зустріч із представниками міської влади та влади Підляського воєводства.
Увечері відбулася зустріч біля пам’ятника Єжи Попелушку в центрі Білостока, де з червня 2021 р. до квітня 2026 р. відбувалися акції підтримки Почобута та інших політичних в’язнів, які перебувають у в’язницях Білорусі.
«Я безмежно вдячний усім, хто брав участь в акціях солідарності. Вдячний полякам, але й білорусам, які приходили, щоб висловити свою солідарність зі мною. Це завжди додавало мені мужності, і я завжди знав, що що не сталося би, про мене пам’ятають», – сказав Анджей Почобут.
Колишній політв'язень висловив подяку місту Білосток за прихисток тих людей, які були змушені виїхати з Білорусі, а ще повідомив, що його заява про бажання повернутися до Білорусі залишається актуальною.
«У вересні, перед з’їздом Спілки поляків, я повернуся до Білорусі. Це можна оцінювати по-різному, і все може розвиватися по-різному, але я налаштований оптимістично», ‒ сказав він журналістам.
«Я хочу повернутися додому, у Гродні мій дім. Так склалася історія, що поляки живуть і в Білорусі, і в Гродні. Те, що я роблю, я роблю для поляків, які живуть у Білорусі. Вони сьогодні перебувають у складній ситуації. Попри це, Спілка поляків у Білорусі діє, і я їй потрібен. Гадаю, моя присутність принесе користь спілці», ‒ наголосив він.
Розповідаючи про запланований з’їзд організації, він додав, що той покаже, у якому стані вона перебуває. Він нагадав, що приміщення спілки захопив режим, у країні немає офіційної освіти польською мовою.
Він сказав, що фізично почувається добре і радий, що прибув до Білостока. Після зустрічі з активістами Wspólnotа Polskа Почобут зустрівся з представниками міської влади та влади воєводства.
Учора після вручення йому почесної відзнаки Підляського воєводства Анджей Почобут сказав, що не вважає себе героєм.
Andrzej Poczobut, polski dziennikarz i działacz mniejszości polskiej na Białorusi, został uhonorowany Honorową Odznaką Województwa Podlaskiego. Wyróżnienie wręczył marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym podczas spotkania, które odbyło się 10 czerwca w Białymstoku. Był… pic.twitter.com/BKc7pL3rW0
— Portal ZPB (@PortalZpb_pl) June 10, 2026
Анджей Почобут ‒ один із лідерів польської меншини в Білорусі. З травня 2023 р. відбував покарання у вигляді восьми років позбавлення волі в колонії суворого режиму в Новополоцьку за «розпалювання, підбурювання до ненависті» та «заклики до дій на шкоду Білорусі».
Білоруська прокуратура звинуватила його в «реабілітації нацизму», а потім у закликах до санкцій і дій на шкоду Білорусі.
Він вийшов на свободу наприкінці квітня цього року і виїхав до Польщі. Його звільнення стало можливим завдяки тривалим дипломатичним зусиллям і складній міжнародній операції спецслужб кількох країн, зокрема Польщі, США, Молдови та Румунії.