Polska i świat
Europejska Agencja Kosmiczna będzie miała polską siedzibę

W najbliższych tygodniach ma zapaść decyzja ws. lokalizacji ośrodka Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w Polsce - przekazało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

W grze jest siedem miast: Gdańsk, Wrocław, Katowice wraz z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, Łódź, Kraków, Warszawa i Poznań.

Pod koniec listopada 2025 r. pomiędzy stroną polską a Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) podpisano list w sprawie budowy ośrodka ESA w naszym kraju, związanego z bezpieczeństwem kosmicznym. 

Czytaj dalej:
Powiązane publikacje
Euroregion Karpacki ogłosił II nabór na dofinansowanie projektów w ramach Priorytetu 4. «Współpraca» Funduszu Małych Projektów Programu Interreg NEXT Polska–Ukraina 2021–2027.
W środę 10 czerwca 2026 r. oraz w środę 24 czerwca 2026 r. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej zaprasza na spotkania on-line dla młodzieży polonijnej zainteresowanej ofertą programu Anders NAWA na studia I stopnia i jednolite studia magisterskie w Polsce.
Agencja Rozwoju Regionalnego Obwodu Tarnopolskiego prowadzi nabór na małe projekty w ramach Funduszu Małych Projektów w priorytecie «Środowisko» o nazwie «CrossEco: Zintegrowane rozwiązania dla wspólnego środowiska».
Wystartowała kolejna edycja Kampanii Edukacyjnej dla Młodzieży z polsko-ukraińskiego pogranicza. Najważniejszą nagrodą dla 12 reprezentacji szkół z Polski i Ukrainy, które zostaną zakwalifikowane do finału, będzie wspólny pobyt w Warszawie.
Rosyjski archeolog Aleksander Butiagin uczestniczył w wymianie więźniów między Polską a Białorusią - dowiedziała się Interia.
Przedstawicielstwo Fundacji Solidarności Międzynarodowej w Ukrainie zaprasza zmotywowane hromady do udziału w projekcie «Pogromcy ognia. Wzmacnianie lokalnej odporności poprzez poprawę warunków prawnych i operacyjnych dla Ochotniczej Straży Pożarnej w wojennym i powojennym kontekście Ukrainy».
Pozostałości statków, które w starożytności rozbijały się w drodze do Ptolemais, odkryli archeolodzy Uniwersytetu Warszawskiego w Libii.
Thinking Wisely to bezpłatna, intensywna szkoła letnia Centrum Mieroszewskiego skierowana do osób, które chcą w przyszłości kształtować debatę publiczną, pracować w think tankach, mediach, dyplomacji lub świecie akademickim.
Ogłoszono nabór wniosków o udział w Programie Ulam NAWA 2026.